Průmysl, ale také hnojení a zalévání, pohyb zvěře či operace. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podpoří projekty využívající 5G sítě
Zdravotnictví, zemědělství a lesnictví, průmysl... Takzvané 5 G sítě nabízí celou škálu uplatnění. Některé z nich se objeví jako součást již brzy vyhlášené III. výzvy „Demonstrativní projekty rozvoje aplikací pro průmyslové oblasti za použití sítí 5G“, kterou chce Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) podpořit rozvoj této technologie a její uplatnění v praxi.
Zkratkou 5G se označuje pátá generace bezdrátových systémů neboli sítí. Jde o novou technologii, která významně zvyšuje přenosové rychlosti a podstatně snižuje dobu odezvy oproti standardu 4G. První komerční systém 5G sítí byl spuštěn v roce 2019 v Jižní Koreji.
Předmětem připravované III. výzvy „Demonstrativní projekty rozvoje aplikací pro průmyslové oblasti za použití sítí 5G“ budou ukázková řešení různého využití této technologie. „Může jít například o digitalizované výrobní linky, robotické systémy, automatizaci skladového hospodářství, trasování a sledování, video analýzy a dohled, autonomní vozíky, zhodnocení kvality pozemků, hnojení a zalévání, pohyb zvěře, lokalizaci škůdců, cílenou kontrolu zvířat, ve zdravotnictví třeba o telemedicínu nebo teleoperace,“ vyjmenoval některé možnosti Vít Šumpela z MPO, který se podílí na organizaci školících seminářů pro zájemce o dotace z III. výzvy. Dodal, že podpořené případové studie mají pomáhat se zkracováním výrobní doby, vyloučením lidského faktoru z rizikového pracovního prostředí nebo třeba se snížením nákladů výrobního procesu.
Připravovaná III. výzva naváže na dvě předchozí výzvy. Projekty pro I. výzvu se nyní vyhodnocují, II. výzva aktuálně běží a zájemci se do ní mohou hlásit.
Celková alokace pro III. výzvu je 360 050 000 Kč. Žadatelem o dotaci může být podnik či společnost, ale i jiná právnická osoba s oprávněním k podnikání, například vysoká škola. Klíčová podpora bude zacílena na technologické SMART přístupy - případy užití, kde mohou žadatelé získat až 15 milionů Kč na jeden případ, a 75 milionů Kč na jednoho konečného příjemce (jeden projekt).
Pro zájemce o podporu z III. výzvy pořádá MPO informační semináře, kterých se lze zúčastnit i online. Další se uskuteční 9. dubna a 7. května, vždy od 13 do 15 hodin. Bližší informace včetně možnosti přihlášení bude možné získat na webu MPO a také na webu a Facebooku jeho projektu Broadband Competence Office ČR (www.bconetwork.cz, Facebook Broadband Competence Office ČR), který byl zřízen za účelem dlouhodobé podpory rozvoje vysokorychlostních sítí s velmi vysokou kapacitou na území České republiky.