Foťte stavbu! Služba www.fotimstavbu.cz umožní obcím zachovat informace o infrastruktuře pod povrchy
Stavíte? Jsou příkopy otevřené a na jejich dně leží různé kabely a trubky? Vyfoťte to! Stačí jeden obrázek či krátké video pořízené prostřednictvím mobilního telefonu a k němu krátký popis. Obojí lze uložit na www.fotimstavbu.cz a tím zachovat důležité informace o infrastruktuře uložené pod povrchy pro další stavebníky.
Fotím stavbu je iniciativa projektu Broadband Competence Office ČR (BCO), který zřídilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR za účelem podpory rozvoje vysokorychlostního internetu. Prostřednictvím webových stránek www.fotimstavbu.cz však lze uchovávat nejen geograficky lokalizovanou fotodokumentaci sítí elektronických komunikací, ale také třeba vodovodů, kanalizací, veřejného osvětlení nebo třeba elektřiny. „Jedná se o levnou a praktickou metodu, která starostovi či komukoliv jinému umožní i za několik let určit přesně infrastrukturu pod zemí, a tím ušetřit spoustu aktuálních a nečekaných problémů. Fotografie výkopu, místa a jeho okolí umožní komukoliv najít problematické body, i když se vymění zastupitelé či majitelé. U projektů realizovaných z dotace je přitom možné využít podkladů z digitálního stavebního deníku, který je nutné v těchto případech vést,“ sdělil Michal Manhart, vedoucí projektu BCO.
Pro pořízení fotografií či videí lze použít jakékoliv mobilní zařízení s fotoaparátem a s povolením lokace polohy. Pomocí GPS souřadnic obsažených v metadatech záznamu se fotografie v mapových aplikacích zobrazují již na místech, kde byly pořízeny. Ze sekvenčně pořízených fotografií nebo z plynulého videa je možné vytvořit fotogrammetrický model místa nebo poskládat „pohled shora“. Některé mobilní telefony jsou vybaveny speciálními senzory, které umožňují objekt či scénu přímo naskenovat do 3D modelu, a s tím dále pracovat například i v aplikacích pro rozšířenou realitu. Výsledné obrázky, videa a 3D modely pak lze pak promítnout prostřednictvím služby Fotím stavbu do webové foto-mapy či do skutečného zaměření. „Prvním obcím, které by se do projektu chtěly zapojit, službu nabízíme bezplatně. Zájemci o ni mohou vyplnit formulář umístěný na www.fotimstavbu.cz v záložce Kontakty a my se jim následně ozveme a pomůžeme s realizací,“ ujistil Tomáš Kafka, který má službu Fotím stavbu v rámci projektu BCO na starosti.
BCO poskytuje službu Fotím stavbu ve spolupráci s firmou YUNGO, která realizuje plánování a dokumentaci projektů sítí elektronických komunikací v Nizozemí, Německu a v dalších zemích. „Snažíme se její dobré mnohaleté zkušenosti uplatnit i zde. Sám jsem starostou, takže vím, že co je u infrastruktury pod zemí zřejmé dnes, nemusí být zřejmé za pár let. Fota či videa dokumentace zpracovaná v rámci služby Fotím stavbu mají velký praktický význam,“ nepochybuje Josef Minář, územní specialista projektu BCO a starosta obce Horní Studénky v Olomouckém kraji.
Projekt BCO letos vstoupil do čtvrtého roku své činnosti. Během této doby vstoupil v jednání s většinou měst a obcí v České republice a představil možnosti, jak pro občany, firmy a organizace zajistit vysokorychlostní internet. Na mnoha místech už pomohl s konkrétními případy výstavby. Více informací lze získat na webu www.bconetwork.cz nebo facebookovém profilu Broadband Competence Office Česká republika.