Digitální technické mapy
Digitální technická mapa DTM Krajů SW řešení pro DTM Podpora rozvoje DTM z NPO
Digitální technická mapa
Digitální technická mapa (DTM) představuje poměrně komplikovaný informační systém evidující a zobrazující u stávajících DTM měst hlavně ÚMPS (účelovou mapu povrchové situace) resp. ZPS (základní prostorová situace) + TI (technickou infrastrukturu = sítě) + DI (dopravní infrastrukturu = komunikace, prvky komunikací aj.). Kromě prvků TI a DI (DTI) a stavebních objektů obsahují DTM i další prvky reprezentující např. výškopis (hrany a paty svahů), zeleň (hranice a druhy porostů, solitérní stromy atd.) a další prvky reálného světa jako jsou např. rozhraní jednotlivých druhů ploch atd.
Pro sdílení dat DTM byl navržen jednotný výměnný formát JVF DTM. Jde o univerzální formát pro předávání dat jak ze strany editorů DTI a ZPS a dále krajským DTM, tak pro výdej dat v předpřipravených datových balíčcích i výsledků specifických dotazů do datového fondu DTM. Každý vlastník TI musí projít procesem přípravy dokumentace na JVF, tj. zjistit, jak moc se podoba stávající dokumentace shoduje s JVF, co se týká obsahu i formy dat. Převedení do JVF lze jednoduše popsat jako namapování kategorií prvků ze směrnice správce na odpovídající kategorie JVF.
Digitální technická mapa je vedena pro území kraje. Správcem digitální technické mapy kraje je krajský úřad v přenesené působnosti. Digitální technická mapa kraje je zdrojem informací, které slouží zejména pro účely územního plánování, přípravy, umisťování, povolování a provádění staveb, poskytování informací o životním prostředí podle zákona o právu na informace o životním prostředí a poskytování údajů o fyzické infrastruktuře.
Podívali byste se raději na edukativní videospot? Velmi zajímavé je např. video Asociace podnikatelů v geomatice: